058/ 655 501, 058/600 615 - относно Covid 19 и ваксинация
СПИСЪК С ИМУНИЗАЦИОННИТЕ КАБИНЕТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЛАСТ ДОБРИЧ, В КОИТО СЕ ПОСТАВЯТ ВАКСИНИ СРЕЩУ COVID19 ПРИ ВЪЗРАСТНИ И ДЕЦА
30.10.2023 г. - ИНФОРМАЦИЯ ВЪВ ВРЪЗКА С ПОДЕМА НА ЗАБОЛЯЕМОСТ ОТ COVID-19
ЗАПОВЕД НА МИНИСТЪРА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ НА ОБРАЗЦИ НА СЕРТИФИКАТ ЗА ИЗВЪРШЕНА ВАКСИНАЦИЯ СРЕЩУ COVID-19 РД-01-368/03.07.2023 Г.
Препоръки за комуникация на граждани и организации с Регионална здравна инспекция - Добрич във връзка с установените случаи на COVID-19 у нас
Във връзка с установените в Република България случаи на COVID-19, в сградата на Регионална здравна инспекция - Добрич се извършва пълна дезинфекция три пъти дневно. С оглед спазването на препоръките за ограничаване на контактите, РЗИ препоръчва на гражданите и юридическите лица да заявяват исканите от тях услуги посредством Системата за сигурно електронно връчване, чрез имейл, чрез телефонно обаждане, чрез услугите на Български пощи или на куриерските фирми.
С Регионалната здравна инспекция - Добрич можете да се свържете посредством Системата за сигурно електронно връчване (edelivery.egov.bg/Account/Login). Регистрацията в Системата се осъществява чрез персонален идентификационен код (ПИК) на НОИ или с Квалифициран електронен подпис (КЕП). Чрез ССЕВ могат да се подават писма, жалби, сигнали, предложения, заявления за достъп до обществена информация и т. н.
Заявления за получаване на предписание за карантина и изолация/домашно лечение по електронен път могат да бъдат подавани на електронен адрес predpisaniya@rzi-dobrich.org
-
Сигнали могат да бъдат подавани на електронен адрес: rzi-dobrich@mh.government.bg или на телефон:
-
Информация за коронавирус може да намерите на https://coronavirus.bg/bg/, официалната интернет страница на МЗ в рубриката „Информация за коронавирус COVID-19 / За граждани и За медицински специалисти“, както и на сайта на РЗИ – Добрич в рубриката Лечебни заведения/ Указания за лечебни заведения и медицински специалисти и рубриката Промоция и профилактика / Коронавирус
С цел повишаване информираността на гражданите относно препоръките на Европейската комисия при пътуване от и към Китай Ви информираме, че същите са публикувани на интернет страницата на МЗ - https://www.mh.government.bg/bg/novini/aktualno/preporki-na-evropejskata-komisiya-za-ptuvashite-ot/.
Прилагане на ваксина срещу COVID - 19 Valneva
МЗ одобри препоръките на Експертния съвет по надзор на имунопрофилактиката относно прилагането на ваксини срещу COVID-19 за първична имунизация и за бустерна доза:
Министерството на здравеопазването одобри препоръките на Експертния съвет по надзор на имунопрофилактиката относно прилагането на ваксини срещу COVID-19 за първична имунизация и за бустерна доза:
- За първична ваксинация се прилагат иРНК ваксини Comirnaty или Spikevax срещу оригиналния вариант на SARS-CоV-2 или векторната ваксина на Janssen (JCOVDEN).
- За бустерна доза се прилага адаптирана иРНК ваксина Comirnaty Original/Omicron BA.1 или Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1.
- Адаптираните ваксини се поставят при лица на възраст на и над 12 г. най-рано 3 месеца след завършен първичен курс на ваксинация или след поставен бустер.
- Бустерна доза от адаптирана иРНК ваксина е силно препоръчителна за следните категории лица на и над 12 г., които са получили поне първична имунизация (завършен ваксинационен курс), без значение от вида на приложената ваксина срещу COVID-19:
· Имунокомпрометирани;
· Трансплантирани пациенти, получаващи имуносупресивна терапия;
· Пациенти на хронична диализа;
· Пациенти с онкохематологични заболявания;
· Потребители и персонал в социални заведения, осигуряващи дългосрочна грижа за възрастни хора;
· Медицински специалисти, ангажирани с лечението на пациенти с COVID-19;
· Възрастни хора на и над 65 г.;
· Лица над 12-годишна възраст, които са получили последната си доза ваксина срещу COVID-19 (независимо дали за завършване на първична имунизация или бустерна доза) преди повече от 6 месеца.
Становището на Експертния съвет е във връзка със съвместното изявление на Европейската агенция по лекарствата и Европейския център по превенция и контрол на заболяванията относно възможността за прилагане на бустерна доза от адаптирана иРНК ваксина срещу COVID-19.
Към 12 септември в страната са доставени 290 880 дози Comirnaty Original/Omicron BA.1 и 1 800 дози Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1.
От днес бустерна доза от адаптираната иРНК ваксина на Pfizer/BioNTech може да бъде поставена в имунизационните кабинети на РЗИ, при общопрактикуващите лекари, както и в разкритите ваксинационни кабинети в лечебни заведения. Всички РЗИ вече са снабдени с достатъчни количества от адапатираната ваксина на Pfizer/BioNTech, като в момента тече снабдяването на общопрактикуващите лекари и на ваксинационните кабинети в болниците.
Адаптираната иРНК ваксина на Moderna ще бъде разпределена до РЗИ в рамките на настоящата седмица, а поставянето ? ще се извършва в определени за целта имунизационни кабинети. Информация за съответните кабинети на ниво област ще бъде публикувана на интернет страниците на РЗИ.
Информация за COVID-19, ваксините и ваксинацията можете да намерите на сайта https://plusmen.bg/ и на фейсбук страницата „Плюс мен“ – част от инициативата на Министерството на здравеопазването за популяризиране на ползите от ваксините и ваксинацията срещу COVID-19
Във връзка с решението на МЗ и Експертния съвет по надзор на имунопрофилактиката, които препоръчват прилагането на втори бустер иРНК ваксина срещу COVID-19 при лица над 18 г. след първична имунизация с ваксината на Janssen публикуваме актуализирана таблица с възможните ваксинационни схеми
Препоръки за гражданите във връзка с нарастващия брой на случаите на COVID-19 в България.
ВЪЗМОЖНИ ВАКСИНАЦИОННИ СХЕМИ ПРИ ВАКСИНИТЕ СРЕЩУ COVID 19
Актуализирана таблица с възможните ваксинационни схеми срещу COVID 19
Информация относно: имунизация срещу COVID-19 на чужденци с предоставена временна закрила
Таблица за възможните ваксинационни схеми при ваксините срещу COVID-19
ПОЛЗИ ОТ ВАКСИНАЦИЯТА
Ваксинацията е най-сигурното и ефективно средство за предпазване от COVID-19 и за ограничаване разпространението на вируса причинител (SARS-CoV-2). Ваксините срещу COVID-19 показаха висока степен на ефикасност по време на клиничните проучвания преди тяхното разрешение за употреба. След въвеждането и масовото прилагане на одобрените в Европейския съюз (ЕС) ваксини се отбелязва силно намаляване на броя на тежките форми на COVID-19 и на смъртните случаи в световен мащаб. Най-убедителното доказателство за ползите от ваксините срещу COVID-19 е силната редукция на смъртността от COVID-19 в страните с висок обхват с ваксинация.
Ползите от ваксинацията срещу COVID-19 могат да се представят накратко така:
Ползи за ваксинирания:
-
Ваксинацията предпазва ваксинирания от тежко протичане на заболяването и от смъртен изход.
-
Ваксинацията намалява риска за ваксинирания от последващи боледуването усложнения и трайни последици за здравето.
-
Ваксинираните в по-ниска степен разпространяват инфекцията сред околните – по-малка е вероятността да заразят своите близки, в т.ч. възрастни хора, лица с хронични заболявания, бременни и деца в риск от тежко боледуване.
-
Ваксинацията дава възможност на ваксинирания да пътува по-лесно извън страната.
Ползи за обществото:
-
Масовата ваксинация създава колективен имунитет и намалява разпространението на вируса в популацията. По този начин се намаляват нивата на заболяемост и смъртност.
-
По-високият ваксинационен обхват (постигането на колективен имунитет) предпазва най-уязвимите групи, в т.ч. и хората, които по медицински причини не могат да бъдат ваксинирани.
-
Ваксинираните лица в по-ниска степен разпространяват инфекцията сред околните. В този смисъл ваксинацията е и поемане на отговорност към членовете на обществото.
-
Ваксинацията на голям процент от населението е предпоставка за отпадането на въведени заради пандемията противоепидемични мерки, което ще допринесе за възстановяване на работния ритъм и нормалните дейности в обществото.
Ползи за здравната система:
-
Ваксинираните лица по-рядко се разболяват от COVID-19 и по-рядко се налага да посещават личен лекар, да бъдат хоспитализирани и лекувани. По този начин значително се намалява натискът върху здравната система – освобождават се болнични легла за пациенти, които не са с COVID-19, повече хора имат навременен достъп до лекарствени продукти, използвани при лечението на COVID-19 и други заболявания.